Fiecare oțel inoxidabil are o temperatură și un nivel de clorură la care încetează să fie inoxidabil și începe să fie un anod de sacrificiu. Pentru 316L acea limită ajunge mai devreme; pentru904L ajunge mai tarziu; pentru254SMOajunge mult mai târziu.
Cele trei clase nu sunt rivale - sunt trepte pe o scară, iar treaba inginerului este să știe ce treaptă cere de fapt serviciul. Acest articol compară cele două trepte superioare pe care cumpărătorii le confundă cel mai adesea:904L (UNS N08904), calul de lucru cu 4,5% molibden al fabricii chimice și254SMO (UNS S31254), super-austeniticul de molibden 6% construit pentru apa de mare și cele mai proaste taxe de clorură.
Diferența nu este o poveste de marketing - este scrisă în chimie, numărul de rezistență la pitting și temperatura critică la pitting, iar acest articol citește acele rânduri pentru tine.
Chimia care îi separă
| Element | 904L (N08904) | 254SMO (S31254) | Ce se schimba |
| Crom | 19.0 - 23.0 | 19.5 - 20.5 | Nivel similar de crom |
| Nichel | 23.0 - 28.0 | 17.5 - 18.5 | 904L transportă mult mai mult nichel |
| Molibden | 4.0 - 5.0 | 6.0 - 6.5 | Pasul decisiv - 1.5-2% mai mult Mo |
| Azot | ~0,10 max | 0.18 - 0.25 | 254SMO folosește azotul ca element de rezistență și film |
| Cupru | 1.0 - 2.0 | 0.5 - 1.0 | 904L poartă cupru pentru rezistență la acizi |
| Carbon | 0.020 max | 0.020 max | Atât cu emisii scăzute de carbon, cât și sigure pentru sudură |
Două opțiuni de design separă calitățile. 904L își cheltuiește bugetul de aliaj pe nichel și cupru - o formulă adaptată pentru reducerea acizilor și servicii chimice generale. 254SMO îl cheltuiește pe molibden și azot - o formulă adaptată pentru atacul de clorură pe care nichelul nu îl oprește. Atunci când o țeavă trebuie să stea în apă caldă de mare, molibdenul și azotul sunt elementele care contează, motiv pentru care 254SMO a luat naștere ca calitate pentru apă de mare și 904L ca calitate pentru fabrică chimică.
Numărul de rezistență la pitting (PREN)
Scurtarea industriei pentru rezistența la clorură este numărul echivalent al rezistenței la pitting: PREN=%Cr + 3.3 x %Mo + 16 x %N. Aplicat la chimie medii:
| Nota | Molibden | PREN (gamă tipică) | Clasa de coroziune |
| 316L | 2.0 - 3.0 | 24 - 26 | Substanță chimică generală, cloruri ușoare |
| 904L | 4.0 - 5.0 | 34 - 38 | Uzina chimica, cloruri moderate |
| 254SMO | 6.0 - 6.5 | 42 - 46 | Apă de mare, sarcină severă de clorură |
Treapta de la 904L la 254SMO este aproximativ jumătate din dimensiunea treptei de la 316L la 904L, dar este pasul care contează cel mai mult în practică: trece pragul în care apa de mare caldă și fluxurile de proces contaminate cu clor încetează să fie un joc de noroc. În testele standardizate de pitting (ASTM G48, clorură ferică), temperatura critică de pitting a 254SMO este măsurabil peste 904L - genul de marjă care transformă un interval de inspecție de zece ani într-un interval de douăzeci de ani.
Comparație mecanică (valorile țevilor)
| Proprietate | teava 904L | 254 teava SMO | Note |
| Rezistență la tracțiune | 490 MPa min | 650 MPa min | 254SMO este cu ~30% mai puternic |
| Limita de curgere 0,2% | 220 MPa min | 300 MPa min | Azotul face treaba |
| Elongaţie | 35% min | 35% min | Ambele ductile |
Diferența de rezistență este un alt motiv pentru care 254SMO câștigă sarcina de apă de mare dincolo de coroziune: pentru aceeași presiune, peretele poate fi mai subțire, ceea ce compensează parțial prețul mai mare pe tonă în linia finită.
Standarde și denumiri
| Articol | 904L | 254SMO |
| UNS | N08904 | S31254 |
| desemnarea EN | 1.4539 | 1.4547 |
| Conducta standard | ASTM B673 (fără sudură) | ASTM A312 / A269 |
| Placa standard | ASTM A240 | ASTM A240 |
| Denumirea comercială comună | 904L / Sandvik 2RK65 | 254SMO (marcă comercială, Outokumpu) |
904L este o denumire de aliaj de nichel (N din N08904 reflectă chimia sa bogată în nichel), în timp ce 254SMO este o denumire de inoxidabil austenitic - o distincție care nu afectează nimic în ordinea morii, dar explică de ce cele două clase trăiesc în familii standard diferite.
Alegerea dintre ele: regula deciziei
- Fabrică chimică cu acid sulfuric sau fosforic, cloruri moderate - 904L și conținutul său de cupru ajută la reducerea acizilor
- Apa de mare caldă, în larg și conducte de desalinizare - 254SMO, unde PREN și CPT decid durata de viață
- Schimbătoare de căldură contaminate cu clorură, cu crăpături și depozite - 254SMO, deoarece atacul în crăpături este locul în care se epuizează marginea 904L
- Taxele sensibile la costuri sub pragul de pitting - 904L rămâne alegerea economică pentru treapta superioară
Note de sudura pentru ambele clase
- 904L: sudare cu material de umplutură supraaliat, cum ar fi ERNiCrMo-3 (tip 625) pentru a menține zona de sudare la sau peste rezistența parentală
- 254SMO: utilizați material de umplutură 254SMO potrivit sau ERNiCrMo-3 pentru cele mai corozive sarcini - nu treceți niciodată la umplutură de tip 316
- Ambele au emisii scăzute de carbon, deci fără preîncălzire și fără PWHT; controlează intrarea de căldură și temperatura interpass
- Pentru fasciculele de tuburi de apă de mare, purjați rădăcina sudurii și murătura după fabricare pentru a restabili pelicula
Linia de jos
904L și 254SMO nu concurează pentru aceeași muncă - sunt două trepte deliberate pe aceeași scară de clorură. Cumpărați 904L pentru o fabrică chimică în care acizii, nu clorurile, stabilesc modul de defecțiune. Cumpărați 254SMO acolo unde îl stabilesc clorurile calde, apa de mare sau geometriile crăpăturilor. Diferența de preț dintre ele este reală, la fel și costul eșec al alegerii treptei inferioare în serviciul greșit. Citiți PREN, rulați testul G48 și lăsați temperatura de funcționare să decidă.
FAQ
Î: 254SMO este întotdeauna mai bun decât 904L?
R: Nu. 254SMO câștigă taxele de clorură și apă de mare, dar904Ltransportă mai mult nichel și cupru, care ajută la reducerea acizilor și la serviciul chimic general. Alegerea corectă depinde de modul de eșec al serviciului real.
Î: Ce îi spune de fapt PREN cumpărătorului?
R: Este un indice comparativ al rezistenței la pitting, nu o garanție. 254PREN-ul SMO de 42-46 față de 34-38 al lui 904L prezice performanțe mai bune la testele standardizate de clorură, dar istoricul de service și temperatura de funcționare decid în continuare comanda.
Î: Poate fi sudat 904L la 254SMO?
R: Da, cu un material de umplutură supraaliat, cum ar fi ERNiCrMo-3. Metalul de sudură devine membrul cu cel mai înalt aliaj al îmbinării, care este direcția sigură pentru îmbinări diferite.
Î: Este254SMOun oțel inoxidabil duplex?
R: Nu. Este un grad super-austenitic complet austenitic. Rezistența sa ridicată provine din consolidarea soluției solide cu azot, nu dintr-o fază feritică.
Î: Care standard acoperă țeava 904L?
R: Țeava fără sudură 904L este furnizată conform ASTM B673, iar placa la ASTM A240. 254Teava SMO este acoperită de ASTM A312/A269 și placa de ASTM A240.





